Jak odebrać sygnał z MUX8?
Sygnał z multipleksu 8 nadawany będzie w innym paśmie niż reszta multipleksów. Wszystkie obecne multipleksy cyfrowej telewizji naziemnej nadawane są w paśmie UHF (470-806 MHz). Ze względu na to, że całe pasmo UHF zostało wypełnione, przeznaczono pasmo VHF (174-320 MHz) w celu dodania kolejnych kanałów telewizyjnych.
W starych budynkach (blokach) mieszkalnych, gdzie nie zostały zmodernizowane zbiorcze instalacje telewizji analogowej, prawdopodobnie mogą być zamontowane anteny dla obu pasm (UHF oraz VHF).
Posiadacze anteny UHF, nie do końca zmuszeni są do zakupu nowych anten. Anteny UHF teoretycznie nie zostały zaprojektowane to odbioru pasma VHF, lecz odbierają ten, jak i inne zakresy sygnału. Anteny moga odbierać bardzo dużą część pasma, lecz te pasma, na które nie zostały zaprojektowane, odbierają dużo słabiej. W części przypadku anten okazać może się, że sygnał będzie na tyle mocny, że nie będzie wymagany zakup dedykowanej anteny.
Dotychczasowe multipleksy nadawane są w polaryzacji poziomej, co oznacza, że anteny (direktory) instalowane są równolegle do ziemi. Multipleks 8 nadawany będzie głównie w polaryzacji pionowej, zatem antena odbiorcza powinna zostać zamontowana prostopadle do ziemi.
Zupełnie inną kwestią może okazać się montaż anteny do odbioru multipleksu 8 w momencie, gdy będzie on nadawany z innego nadajnika niż ten, na którym obecnie odbierany jest sygnał z pozostałych multipleksów. Wówczas może być konieczne zamontowanie drugiej anteny skierowanej na inny nadajnik i połączenie jej z instalacją poprzez „zwrotnicę”.