Co może być przyczyną problemów z połączeniem bezprzewodowym Wi-Fi?
Problemy z utratą połączenia lub z prędkością połączenia Wi-Fi mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Niektóre z nich są trudne do wykrycia. Poniżej można znaleźć zbiór często powtarzających się problemów z połączeniem Wi-Fi wraz z ich rozwiązaniem. Mamy nadzieję, że następujące informacje będą pomocne w rozpoznaniu i rozwiązaniu powtarzających się problemów.
Spis treści
1. Zakłócenia radiowe.
Utrata w całości lub częściowo połączenia Wi-Fi, może być spowodowana poprzez zakłócenia radiowe lub zakłócenia samego sygnału Wi-Fi. Podczas ustawienia i wyboru sieci, należy wziąć pod uwagę obecność takich czynników jak ściany, duże meble oraz urządzenia elektroniczne w pomieszczeniach. Duża liczba urządzeń elektronicznych i AGD emituje fale radiowe o częstotliwości, która w duży sposób może wpłynąć na wydajność routera Wi-Fi. Na zakłócenia odbioru fal radiowych podczas połączenia Wi-Fi w Twoim domu, mogą mieć również wpływ następujące przedmioty:
- Kuchenki mikrofalowe - Telefony bezprzewodowe - Kamery do obserwacji dzieci - Bezprzewodowe dzwonki do drzwi - Bezprzewodowe urządzenia monitorujące np. do odczytu temperatury, zużycia elektryczności itd. - Akwaria z rybkami - Świąteczne światełka choinkowe, itd.
Wyłączenie powyższych urządzeń lub przeniesienie ich w miejsce znajdujące się poza zasięgiem sygnału Wi-Fi, w większości przypadków rozwiązuje wyżej wymieniony problem.
2. Niewystarczający zasięg sieci.
Zauważysz, że w urządzeniach znajdujących się na krańcu zasięgu sygnału Wi-Fi, szybkość łączenia drastycznie spadnie. W celu zapewnienia większej siły sygnału, zalecamy umieszczenie dekodera stosunkowo blisko punktu dostępu Wi-Fi (routera).
3. Korzystanie z drugiego gniazdka telefonicznego.
Dla połączeń Internetowych ADSL, rodzaj używanych gniazdek telefonicznych w Twoim domu może mieć bezpośredni wpływ, na jakość sygnału Wi-Fi. Całkowicie zalecamy, aby w celu łączenia się z routerem Wi-Fi, używać tylko głównego gniazdka telefonicznego. To pomoże rozwiązać problem spadku szybkości łączenia jak i zakłóceń podczas samego procesu łączenia.
4. Nieznane połączenia.
Problemy z siecią Wi-Fi mogą być spowodowane poprzez występowanie nieznanych połączeń. Przykładowo, niektóre urządzenia elektroniczne i programy komputerowe mogą niezależnie łączyć się z Internetem, jako część ich zaplanowanych zadań, tym samym proces ten używa bardzo dużo miejsca w ruchu Internetowym. W rezultacie, możesz zauważyć trudności w szybkości połączenia jak i nagle utracić aktualne połączenie. Aby temu zapobiec, upewnij się, że znasz wszystkie tego rodzaju potencjalne połączenia. Możesz je zarówno wyłączyć całkowicie lub zmienić czas zaplanowanych zadań na inną godzinę.
Zabezpieczenie sieci hasłem dostępu jest również bardzo istotne. Całkowicie zalecamy, aby sieć była zabezpieczona hasłem dostępu, gdyż nieznane połączenia mogą być spowodowane przez ludzi oraz urządzenia na zewnątrz Twojego mieszkania/domu.
5. Przeciążenie/Przegrzanie routera Wi-Fi.
Routery Wi-Fi nie przegrzewają się zbyt często, ale mimo wszystko jest to możliwe w sytuacji, gdy router Wi-Fi jest intensywnie używany przez dłuższy okres czasu. Przegrzane lub przeciążone routery mają tendencję do nieoczekiwanego przerywania połączenia.
6. Nieuaktualnione sterowniki routera Wi-Fi.
Spowolnione połączenie może sugerować nieuaktualnione sterowniki na Twoim routerze Wi-Fi. Postaraj się na bieżąco sprawdzać stronę internetową producenta routera w celu aktualizacji sterowników a kiedy są one dostępne to zainstaluj nowe sterowniki.
7. Problemy z programami kompatybilnymi.
Większość routerów Wi-Fi może zostać skonfigurowana na komputerach PC oraz na laptopach, natomiast oprogramowanie routera wcale nie musi współgrać z innymi programami. Jeżeli zauważysz problemy w połączeniu ze swoją siecią Wi-Fi po tym jak zostały zainstalowane nowe programy lub uaktualniono system operacyjny. Spróbuj ponownie zainstalować router, odinstalować nowe oprogramowanie, lub przywrócić system swojego komputera do wcześniejszego stanu. To pomoże rozpoznać stan oprogramowania, jeżeli w jakiś sposób powoduje ono konflikt.